Genleşme Tankı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

GENLEŞME TANKI NEDİR?

Kombi ve sistem de bağlı durumda olan radyatörlerin, sıcaklığı odaya yollamasında içerisindeki sıvının basıncı oldukça mühimdir. Çoğu kullanıcılar kombide Genleşme Tankı Nedir gibi sorular yönelterek bizlerden bilgi almak isterler. Bu basınç seviyesi sistem de akışkanlığın kolayca devirdaim olmasını sağlar. Bu sıvı genel anlamda su’dur. İçerisindeki su ısındığı zaman genleşme denilen hacimdeki artış gözlemlenir. Bu artışta kombinin basıncını yükseltip tesisata ve kombiyi tehlikeye atmaktadır. Buna engel olmak içinde kombilerin içlerine genellikle arka kısımlarına genleşme tankı diğer bir adı ile imbisat deposu olarak bilinmektedir.

Kombide Genleşme Tankı Nedir; Bu tankı içerisinde ki bir membran iki kısma ayırır. Bu kısımlardan birinde su diğerin de ise hava (gaz) olur. Sistem de mevcut sıcaklık oranı yükseldikçe su genleşmeye uğrar ve hacimdeki yükselme kadar da genleşme tankının içerisindeki sistem basıncı dengelenir. Genleşme tankının içerisindeki gazı biterse kombi bu tank yokmuş gibi çalışma sistemi sergiler. Bu durumda da kombinin su basıncı yükselir. Üç barı geçtiği takdirde de emniyet ventili (su tahliye vanası) otomatik olarak devreye girer ve kombi su akıtmaya başlar. Kombi çalışmayı kestiğinde ise su basıncı ya normale döner yada sıfırlanır. Ventilden de damla damla şeklinde su akıntısı olur.

genleşme-tankı                  kombi-genleşme-tankı
Tüketici böyle bir olay yaşarsa ilk etapta tankın havasını kontrol ettirmelidir. Genleşme tankının havasının kontrolü edilmeden önce kombi içerisindeki tüm su tahliye edilir. Genleşme tankının üzerinde yer alan sibopun kapağı sökülerek basınç ölçer ile hava ölçümü yapılır. Ölçüm işlemlerinde genleşme tankının hava basınç seviyesi ortalama 21psi olmalıdır.

Ölçüldükten sonra içerisindeki hava bu değerin altında ise hava dolumu yapılır. Kombilere genellikle 2 veya 3 bara kadar hava dolumu yapılmaktadır (Ayarlaması ise 14 psi=1 bar). Fakat bazen yukarıda anlatılan arıza tankın havası olsa da yaşanmaktadır. Bu durumda da ya genleşme tankının membranı delinmiştir yada tesisatla ilgili kaçak vardır. Aklınıza takılanlar için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Search  Search

View More Results…